Karol Okrasa łamie przepisy w Siole Budy!

http://vod.tvp.pl/audycje/kulinaria/okrasa-lamie-przepisy/wideo/21092013/12263287

Przypominamy Państwu audycję kręconą w Siole latem. Karol przygotowywał wówczas pyszne pieczone polędwiczki wieprzowe marynowane w ziołach i palonym sianie, podane z sosem z wina oraz faszerowane mięsem cukinie i kwiaty cukinii, upieczone z pomidorami i liśćmi selera.

Okrasa 2

KONKURS! na najciekawszą relację z Sioła Budy z 2013 roku

Drodzy Przyjaciele!

Chcąc wspólnie z Wami podsumować 2013 rok, organizujemy konkurs na najciekawszą relację z pobytu w Siole Budy.

Jaki moment najbardziej zapadł wam pamięć podczas pobytu u nas?

Jakie ciekawe miejsce w okolicy odkryliście?

Co Was szczególnie ujęło?

Co najbardziej smakowało?

A może przeżyliście w Puszczy niezwykłą przygodę, której historię chcielibyście przelać na papier? <ekran…?>

Relacją może być krótkie opowiadanie, reportaż, utwór liryczny lub dramatyczny… Pole do popisu jest bardzo szerokie, a długość dzieła elastyczna – od 1 do 5 stron maszynopisu. Miło widziane są również zdjęcia, ubarwiające opowieść…

Na autora najciekawszej historii czekać będzie nagroda w postaci weekendowego pobytu w Siole Budy wraz z osobą towarzyszącą*

Na Wasze relacje czekamy do końca stycznia. Wysyłajcie je na adres rezerwacja@siolobudy.pl. Ogłoszenie wyników konkursu 8 lutego na naszym blogu oraz facebook’u.

A zatem… sielskiego wspominania, owocnego tworzenia i do zobaczenia w Siole! :)

 

 

*Pobyt weekendowy (2 noclegi ze śniadaniem dla dwóch osób) do wykorzystania do końca kwietnia 2014 roku oprócz terminu Świąt Wielkiej Nocy. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Groch z kapustą – ChilliBite szykuje Sioła na Święta Bożego Narodzenia

„To chyba najlepsza potrawa wigilijna jaką znam i dla mnie to kwintesencja Wigilii. Kremowy… słodkawy… groch z kapustą na wigilijnym stole być musi zawsze!” – podzielamy opinię Kasi z ChilliBite, która uraczyła nas dzisiaj naprawdę PRZEPYSZNYM grochem z kapustą. Ta prosta, tradycyjna kresowa potrawa to prawdziwe niebo w gębie!
Dlatego jeżeli wahacie się jeszcze, jakie dania zaserwować na Wigilię w swoich domach – gorąco polecamy! Jedyne czego potrzebujecie to groch, kiszona kapusta, cebula, masło, sól, pieprz i cukier… Zresztą – zainteresowanych przepisem zapraszamy na bloga Kasi:
www.chillibite.pl/search?q=groch+z+kapustą

A na degustację… do Sioła Budy!

Dziękujemy ChilliBite

 

72

1 10

54

312

11 8

ciasteczka5ciasteczka2

Zapraszamy na spektakl „Ja j u poli verboju rosła” 10. listopada o godz. 17:00 w Karczmie Osocznika.

plakat

Panie i Panowie! Mamy Was zaszczyt zaprosić na monodram Joanny Stelmaszuk-Troc „Ja j u poli verboju rosła” (Wierzbą w polu rosłam), który obejrzeć będzie można w niedzielę, 10 listopada w naszej Karczmie Osocznika.KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Sztuka powstała z inspiracji tradycyjną kulturą Białorusinów Podlasia. Kanwą spektaklu jest wschodniosłowiański mit o dwóch siostrach autorstwa współczesnej pisarki Oksany Zabużko pt. „Bajka o kalinowej fujarce”.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAJoanna Stelmaszuk-Troc prezentowała spektakl m.in. podczas: Międzynarodowego Festiwalu „Lalka Też Człowiek” (Instytut Teatralny w Warszawie 2012), Festiwalu MONOBLOK (Gdańsk 2012), Festiwalu Zderzenia Działań Wrażliwych (Jastrzębie Zdrój 2012), w ramach konferencji pn. „Od tożsamości do wspólnoty ojczyzn” (Teremiski 2012), Festiwalu „Inny Wymiar – Sąsiedzi” (Białystok 2012), Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP 2012 (Narewka, Kleszczele, Białowieża, Czeremcha), w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach-Dzięciołowie, Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Teraz nadszedł czas na Sioło Budy :) KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Magazyn Forbes poleca Sioło Budy

Z przyjemnością informujemy, że do grona pozytywnych opinii o Siole Budy dołączyła dziś kolejna – miesięcznika Forbes. Zachęcamy Was do zapoznania się z dodatkiem Forbsa, magazynem NaviTravel, rekomendującym prestiżowe miejsca hotelowe i eventowe. Strona 36 to artykuł na temat Sioła.

Forbes Logo na FB ENG

Blogerzy z tasteaway.pl w Siole Budy

Zapraszamy Was do przeczytania pierwszej relacji Natalii i Łukasza, autorów kulinarno-podróżniczego bloga www.tasteaway.pl, którzy odwiedzili Sioło Budy w zeszły weekend. Relacja bardzo smaczna :)

 

hałuszki

http://www.tasteaway.pl/2013/09/26/pomysl-na-weekend-bialowieza-i-siolo-budy/

Opowieści Dziadka Sergiusza, odcinek X – Miód

Niegdyś za garniec miodu z Puszczy Białowieskiej można było zbudować dom. A jaką wartość ma dziś? Powiadają, że nie ma takiego drugiego miejsca na świecie, gdzie miód lipowy smakowałby tak wyjątkowo jak tu. Dziadek Sergiusz i pszczelarz Jan opowiadają o tym, jak sprawa się ma z lipowym miodem białowieskim.

Opowieści Dziadka Sergiusza, odcinek IX – Dęby

Puszcza Białowieska na dwa wyznaczniki swojej potęgi – wśród zwierząt jest to żubr, a wśród drzew – dąb.
Bohaterem kolejnego odcinka cyklu Opowieści Dziadka Sergiusza jest pan Władzio, który na co dzień oprowadza naszych gości po skansenie i zajmuje się naszym ogródkiem. Jest również autorem książki o Puszczy oraz pięknego miejsca w budnickiej Dąbrowie, gdzie można podziwiać parosetletnie dęby… Miejsce obowiązkowe podczas pobytu w Siole!
Zapraszamy do oglądania.

Opowieści Dziadka Sergiusza, odcinek VIII – Ogródek

Poszła Ludka do ogródka, napotkała krasnoludka.
-A dzień dobry, krasnoludku! Co ty robisz w tym ogródku? –
tak się rozpoczyna bajeczka, którą dziadek Sergiusz opowiada swojej wnuczce Eli. Ale nasz ogródek to nie tylko miejsce bajkowe, to również symfonia zapachów, smaków i kolorów, źródło witamin i raj dla oka. Posłuchajcie sami!